top of page

ЯК НАЛАГОДИТИ ВНУТРІШНІ ГОДИННИКИ НАШОГО ОРГАНІЗМУ?

Внутрішній годинник або, по-науковому, циркадні ритми керують фізіологічними процесами в організмі та визначають наш стан протягом доби.

Як працює цей не простий механізм і як ним керувати?

Ви помічали, наскільки легше вам прокидатися рано-вранці влітку, коли світло вже о сьомій ранку? А от у похмурий осінній день вилазити з ліжка не хочеться навіть після міцного восьмигодинного сну. Все тому, що внутрішній годинник — тобто циркадні ритми, що керують режимом сну та неспання, безпосередньо пов'язані з довжиною світлового дня та рівнем освітленості.

Коли мозок розуміє, що світла поменшало, він подає сигнал про збільшення синтезу мелатоніну – гормону сну і людина починає відчувати сонливість. Коли ж ранкове світло наповнює кімнату, відбувається зворотний процес: вироблення мелатоніну знижується, а активність мозку та всього організму підвищується.

Люди дійсно діляться на сов і жайворонків?

Відповідно до теорії циркадних ритмів, поділ людей на сов і жайворонків позбавлений підстав. Від природи всі ми жайворонки, просто є ті, хто привчив себе пізно лягати і пізно вставати. Такий режим, на думку вчених, не зовсім корисний для здоров'я, адже він спирається не на добовий світловий цикл, а на сигнали, які людина створює собі штучно, тим самим вводячи мозок в оману.


Чи можуть внутрішні годинники впливати на стан щастя?

Після низки досліджень вчені виявили, що люди, які працюють змінами, наприклад, добу через дві, більш схильні до депресій, ніж ті, хто працює за звичним восьмигодинним графіком. Аналогічно люди, які працюють у темних, напівпідвальних чи інших приміщеннях без доступу денного світла, частіше скаржаться на пригнічений стан та поганий настрій.


Як налаштувати біологічні годинники?

✅ Це простіше, ніж контролювати час відходу до сну. У питаннях сну режим найважливіший.

✅ Відмовтеся від денного сну або використовуйте його правильно. Протягом дня можна влаштовувати перерви на сон, але вони не повинні тривати більше 20 хвилин.

✅ Дотримуйтесь світлової гігієни. Хоча б за годину до сну вимикайте всі екрани – телевізора, комп'ютера, телефону.

✅ Додайте ранку яскравості. Відразу після пробудження розкрийте штори. Якщо за вікном темно, увімкніть світло.

✅ Займайтеся спортом. Регулярні тренування (хоч би 150 хвилин на тиждень) покращують якість сну.


БУДЬТЕ ЗДОРОВІ ТА В ГАРМОНІЇ ЗІ СВОЇМ БІОЛОГІЧНИМ ГОДИННИКОМ

留言


bottom of page