top of page

ЗНЕЗВОЛЕННЯ – ЯК ВИЗНАЧИТИ І ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНО

Зневоднення – стан організму, у якому рівень необхідної рідини тіла опускається нижче фізіологічної потреби.

Навіть при зниженні на 2-3 % нижче норми, в організмі відбувається порушення водно-сольового балансу та терморегуляції, потім розлад роботи травлення, опорно-рухової діяльності, дихання і зору.

У зоні ризику знаходяться люди, які сильно пітніють, від спеки, фізичної активності чи гормональних порушень. Тому, вагітним, спортсменам, людям після теплового удару або отруєння необхідно збільшити літраж води, що випивається.

! СИМПТОМИ ЗНЕВОДНЕННЯ

• Сухість в роті при мові;

• Потемніння сечі;

• Утворення зайвої слини;

• Відсутність сліз при плачі;

• Ускладнення при ковтанні;

• Зниження маси тіла;

• Поява судоми та температури.

!СТАДІЇ ЗНЕВОДНЕННЯ

На початковій стадії людина відчуває сильну спрагу, слина густіє, а рот пересихає. Активність і м'язовий тонус знижується, спостерігається сонливість і зниження апетиту, шкіра набуває червоного відтінку, а під очима з'являються темні кола. Якщо на даному етапі організм не отримує рідини, порушується серцебиття, тиск, а температура тіла піднімається, дихання порушується. Спостерігаються й зміни у психічному стані – дратівливість, апатія та депресія.

Друга стадія. Порушення роботи ШКТ, сильний біль у шлунку, нудота та блювання. Людина втрачає контроль над тілом, спостерігається сильне запаморочення та оніміння кінцівок.

Остання стадія. Порушення артикуляції, незв'язне мовлення, відсутність слини, неможливості самостійно пересуватися, відбуваються патологічні порушення – погіршення слуху, зору та температури.

! ПЕРША ДОПОМОГА

Якщо так склалося, що поряд з Вами виявилася людина з явними ознаками зневоднення, то план дії наступний

Допомогти людині прийняти горизонтальне положення у прохолодному приміщенні. Приготуйте йому "Коктейль" першої допомоги при зневодненні. Візьміть один літр теплої води, додайте одну столову ложку цукру, три чверті чайної ложки солі та півсклянки апельсинового соку, це допоможе поповнити запас солей, натрію та калію в організмі.

Пити слід невеликими ковтками, а полегшення стан рекомендується зробити холодний компрес на голову хворому.

Comments


bottom of page